På disse sidene ønsker vi å vise bredden i aktiviteten rundt om i
lokallagene. Skogeiere oppfordres til å delta i det lokale skogeierlaget. Her kan man slå av en skogprat med erfarne skogeiere, møte likesinnede, samt delta i kurs og bidra til å arrangere lærerike og sosiale arrangement selv.
Lokallagene oppfordres til å sende inn saker vi kan legge ut på disse sidene. Vi bistår også i å reklamere for arrangement som er planlagt gjennomført.
Lokallagslederne kan også benytte SMS tjenesten for å komme i kontakt med medlemmene. Tilgang til denne får de gjennom innlogging i ALLSKOG-nett øverst til høyre.
Tips til aktiviteter i lagene
- Skogselskapet har laget fine naturstier som kan bestilles. Disse egner seg godt på skogdager og når skoleklasser tas med ut i skogen. Bestilles på Skogselskapet -Naturstier for bestilling.
- Skogdager/kvelder kan trekke mer folk når de arrangeres på ettermiddagstid eller i helgene når arbeidstakere har fri. Bålkaffe, informasjon om markedssituasjonen fra skogbruksleder eller informasjon fra skogbrukssjef i kommunen kan godt inngå. Dette er en god erfaring å ta med i planlegging.
- Vi filmene fra Norges Skogeierforbunds 100 årsfeiring www.skogeier.no og fra ALLSKOG www.skogergenialt.no
- I Sør-Trøndelag ønsker Skjetlein Grønt Kompetansesenter gjerne å komme på skogeierlagsmøter for å informere om deres arbeid. Kontaktperson er Martin Solli på Skjetlein. De arbeider blant annet for økt bruk av bioenergi.
- www.velgskog.no er rekrutteringsprosjektet for å sikre skogutdannede ungdommer for framtidens skognæring. Prosjektlederne ønsker kontakt med ungdom for å spre kunnskap om skogutdanningen. Bare fem forstkandidater utdannes i året i Norge. Dette er for lite!
- Arrangere åpen dag i skogen med hogstmaskin og hogst. Dette krever god tilrettelegging slik at publikum ikke kommer for nært maskinene. Mange synes det er spennende å se en moderne hogstmaskin i akjon!
- Arrangere kurs. www.skogkurs.no har svært mange kursalternativ i alt fra motorsag, ungskogpleie til innføring i skogbruk. Skogfondskurs for regnskapsførere er et av de viktige kursene når det gjelder økonomisk drift av skog.
- Allskogs samarbeidsadvokat Nidaros DA stiller gjerne med informasjon om grunneierrettigheter, yrkesskadeerstatninger mm. på informasjonsmøter for skogeiere.
- Norsk Treteknisk Institutt har ofte interessante prosjekter gående om bruk av tre, og de stiller gjerne på arrangementer for å fortelle om sine funn. www.klimatre.no er ett av de siste prosjektene.