- Sagtømmerprisen som gjelder ut august er rekordhøy. Målt i nominelle kroner har sagtømmerprisen aldri har vært så høy i moderne tid, sier Snorre F. Furberg, administrerende direktør i ALLSKOG SA.
Prisoppgangen skyldes blant annet høy byggeaktivitet i Europa og USA. Samtidig som etterspørselen har økt, er tilgangen på trelast redusert. Tilbudet av tømmer og trelast i Norge påvirkes av internasjonale forhold, som for eksempel barkebilleangrep i Europa og Canada, endret eksportstrategi i Russland og etterspørsel i Kina.
- Det vi ser nå er en ekstrem prisendring. Sagtømmerprisen har økt med 50-60 kroner per kubikkmeter, og det vil kunne gi 25 prosent økning i skogeierens nettofortjeneste fra en skogsdrift, sier Furberg.
Forut for prisoppgangen ble det også gjort endringer i industriens klassifisering av tømmer, det såkalte sagtømmerreglementet. Som følge av dette kan 5-15 prosent mer av tømmeret som tas ut av skogen bli klassifisert sagtømmer, som gir høyere salgspris enn såkalt massevirke (se faktaboks).
Tømmerprisene varierer hele tiden, og i ALLSKOGS markedsområde, Midt- og Nord-Norge, justeres de normalt to til fire ganger pr år.
Dersom du har hogstmoden skog og ønsker hogst, er det lurt å ta kontakt med din lokale skogbruksleder. Du finner enkelt oversikt over skogbrukslederne i ditt område inne på www.allskog.no/skogbruksledere. De vil kunne hjelpe deg videre i prosessen med mulig skogdrift.
